شما اینجا هستید: مهندسی زلزله و عمران > زلزله > مطالب پژوهشگاه زلزله > اثر زلزله بر سازه های خاص

 
بازگشت به صفحه زلزله

مطالب پژوهشگاه زلزله

پایداری سازه ها

نمونه سوال نیمسال اول 81-82 پژوهشگاه

پروژه درسی

نمونه سوال نیمسال دوم 79-80 پژوهشگاه

نمونه سوال مرداد 77 واحد علوم تحقیقات

نمونه سوال نیمسال دوم 77-78 واحد جنوب

سازه های خاص

نمونه سوال نیمسال دوم 81-82 پژوهشگاه

مهندسی زلزله

نمونه پروژه انجام شده درس مهندسی زلزله

طراحی مقاوم

نمونه پروژه انجام شده درس طراحی مقاوم سازه های بتنی و فولادی

تحلیل ریسک

آنالیز خطر لرزه پذیری شهر تبریز

زلزله شناسی

نمونه پروژه انجام شده زلزله شناسی

نمونه سوالات درس زلزله شناسی

Email :

Info@Vojoudi.com

درس اثر زلزله بر سازه های خاص (ویژه) در پژوهشگاه زلزله توسط آقای دکتر ساسان عشقی و دکتر واثقی ارائه میگردد که شامل اثر زلزله بر بسیاری از سازه های خاص از جمله سازه های پالایشگاهی، اسکله ها، مخازن هوایی، دودکشها، لوله های مدفون و پلها میباشد. در طی این درس دانشجویان باید پروژه های مختلفی را انجام دهند که یکی از آنها ترجمه آیین نامه کلترنس است که در قسمت مهندسی زلزله متن کامل ترجمه این آیین نامه قرار داده شده است. این نمونه سوال تقریبا بصورت غیر قانونی در این قسمت قرار داده شده و مطمئن باشید که این نمونه سوال در امتحان بعدی حداکثر میتواند 10 الی 20 درصد تغییر کند.

 

 

اثر زلزله بر سازه های خاص

امتحان درس اثر زلزله بر سازه های ویژه

نیم سال دوم سال تحصیلی 82 - 1381

مدت زمان امتحان 3 ساعت - 3/6/82

1-     معیارهای اصلی طراحی لرزه‌ای پلهای بتنی در آیین نامه Caltrans را بصورت کلی توضیح دهید و ضوابط آیین نامه را برای طراحی پایه پل (تیر ، ستون و اتصال بین تیر و ستون) تشریح نمایید (25 نمره)

2-     ضوابط اصلی آیین نامه API-RP2A را برای طراحی سکوهای دریایی در برابر زلزله تشریح نمایید. (15 نمره)

3-     یک مخزن گاز مایع در یک مجموعه پالایشگاهی با مشخصات تقریبی زیر  مفروض است :

W= 2000 ton

سطح مقطع مهاربندیها : 50 سانتیمتر مربع

سطح مقطع ستونها : 100 سانتیمتر مربع

تعداد کل ستون : 10 ستون

لطفا زمان تناوب اصلی و نیز نیروی برش پایه را بدست آورید اگر محل پالایشگاه در شهر تبریز باشد آیا مخزن میتواند در برابر شتاب زلزله حداکثر برابر با PGA = 0.6g  مقاومت نماید؟ پارامترهای محاسباتی را به صورت محافظه کارانه محاسبه نمایید. (12 نمره)

 

4-     در یک مخزن آب مکعب شکل زیر زمینی به حجم تقریبی 5000 مترمکعب، روند طراحی یک دیوار از آن را به ارتفاع 8/3 متر در برابر زلزله به طور قدم به قدم و بدون توضیحات اضافی بر اساس مدارک فنی در دسترس بیان نمایید. این روند باید شامل فرضیات اصلی طراحی، مدل مورد استفاده، اهداف عملکردی و فرمولهای لازم باشد. در صورت لزوم از کشیدن شکل نیز استفاده نمایید. (12 نمره)

5-     مدل اجزاء محدود یک خط لوله مدفون که از روی گسل فعالی عبور می نماید را بهمراه پارامترهای مورد نیاز برای تحلیل جابجائی در گسل و نحوه تحلیل شرح دهید. (10 نمره)

6-     سازه‌های خاص در هنگام وقوع زلزله های گذشته، خرابی های گوناگونی را تجربه نموده‌اند. 5 سازه خاص از بین سازه‌هایی که در دوره آموزشی و سمینار ارائه شده، نام برده و حداقل 2 مود شکست عمومی آنها را در زلزله های گذشته ذکر نمایید. (10 نمره)

7-     یک دودکش پالایشگاهی به طول تقریبی 50 متر و قطر یک متر و ضخامت 20 میلیمیتر مفروض است. با در نظر گرفتن دو مود ارتعاشی از آن، پریود اصلی و پریود مد دوم آن را بدست آورده و نیروی برشی پایه را با استفاده از یک آیین نامه معتبر حساب نمایید. فرضیات لازم طراحی را خود به طور دلخواه ذکر نمایید. (8 نمره)

8-     به نظر شما چه تفاوتهایی بین طراحی سازه های متداول با طراحی سازه‌های خاص در برابر زلزله وجود دارد؟ حداقل پنج تفاوت را بیان نمایید. ( 8 نمره)

 

 
 
 

تمام حقوق برای سایت Vojoudi.com محفوظ است - Info@Vojoudi.com