شما اینجا هستید: مهندسی زلزله و عمران > درباره پایگاه  > سایت نامه

 

درباره پایگاه تخصصی مهندسی عمران و زلزله ایران

پذیرش آگهی در سایت

سایت نامه

عضویت در سایت

خبرنامه اطلاع رسانی سایت

فروش سی دی مقالات سایت

آمار بازدید از سایت

نقشه سایت

روزشمار سایت

بازگشت به صفحه اصلی

آرم (لوگو) سایت در صورت نیاز به ارائه لینک به صورت زیر است:

لوگوی سایت

 

آرم شفاف برای سایتهایی که میخواهند پس زمینه به رنگ سایت آنها باشد

 

 

نسخه فلش:

 

سایت نامه (تاریخچه و معرفی سایت www.VOJOUDI.com)

معرفی پایگاه تخصصی مهندسی عمران و زلزله

 


مهدی وجودی

Info@Vojoudi.com

 

تاریخچه:

با وجود پیشرفت روز افزون استفاده از تكنولوژی اطلاعات در جهان، متاسفانه دانشگاههای ایران كه باید پیشگامان ارائه خدمات و آموزشهای الكترونیكی میبودند، از قافله جهانی عقب ماندهاند. سایتهای دانشگاهی ایران علاوه بر اینكه معمولا به ندرت به روز رسانی میشوند، خالی از هرگونه مطلب آموزشی بوده و فقط به معرفی پرسنل و زیر مجموعههای دانشگاهی میپردازند. بدین معنی كه در ایران، یك سایت دانشگاهی با سایت یك شركت تجاری از نظر اطلاعاتی كه ارائه مینمایند، تفاوتی ندارند.

این در حالی است كه سایتهای اینترنتی دانشگاهها در سراسر جهان به عنوان منابع مهمی برای تغذیه علمی دانشجویان به حساب میاید. در چنین سایتهایی علاوه بر مطالب آموزشی ارائه شده توسط اساتید به صورت الكترونیكی، پروژه ها و مقالات و گزارشهای دانشجویان نیز ارائه میگردد و از همه مهمتر بانك سوالات، دانشجویان را قادر به دسترسی و مشاهده سوالات درسهای گوناگون سالهای گذشته در واحد آموزشی خود مینماید.

با مشاهده چنین كاستیهایی تصمیم به ایجاد چنین پایگاه علمی به صورت شخصی گرفتم. و با توجه به اینكه بخش اعظمی از این پروژه ها را خود در دوره دانشجویی تهیه كرده بودم و به صورت دیجیتالی آماده بودند، در مهر ماه سال 81 به صورت آزمایشی این مطالب را در سایت ارائه نمودم.

با گذشت نزدیك به سه سال از راه اندازی این سایت، اكنون تبدیل به منبع مهمی برای دانشجویان و مهندسان عمران در سراسر كشور گردیده است و سایتی كه ابتدا با 10 مگابایت فضا آغاز به كار نمود اكنون با فضای چند گیگابایتی خود روزانه پذیرای هزاران علاقه مند به مهندسی عمران و مباحث زمین لرزه است.

 

ساختار

ساختار سایت به دو زبان فارسی و انگلیسی طراحی گردیده و سعی شده تمام استانداردهای طراحی و در عین حال سادگی سایت تامین شود. دسترسی همزمان به همه سرفصلهای اصلی و نشانگر محل كنونی بازدید كننده و نیز نقشه سایت با تمام جزئیات، از جمله مواردی است كه جهت راحتی كاربران استفاده شده اند. عمده مطالب این سایت به مهندسی عمران و نیز شاخه تخصصی مهندسی زلزله (با توجه به تخصص شخصی من) اختصاص دارد. علاوه بر این بخشهای جزئی دیگری همچون برنامه نویسی ویژوال بیسیك و شوخی با مهندسان شامل كاریكاتورها و مطالب طنز در ارتباط با مهندسان میباشد.

 

 

محتویات بخش عمران

بخش عمران شامل زیر مجموعه های:

        آموزش مهندسی عمران

        گندكاریهای عمرانی

        معرفی رشته مهندسی عمران

        مدیریت ساخت

        اتوكد (نقشه ها و آموزش)

        گالری عكسهای مهندسی عمران

میباشد كه در زیر برخی از بخشهای مهم این زیر مجموعه به اجمال توضیح داده میشود:

 

آموزش مهندسی عمران

در زمینه مهندسی عمران، یكی از مهمترین زیر مجموعه های سایت، بخش آموزش مهندسی عمران است كه ارائه كننده نمونه سوالات، نمونه پروژههای انجام شده، تمرینات كلاسی و نیز گزارش آزمایشگاههای رشته مهندسی عمران است كه اغلب دانشجویان در دوره كارشناسی به این مطالب نیاز دارند.

مطمئنا در اختیار داشتن پروژههای قوی انجام شده به عنوان الگوی كاری دانشجویان، در ارتقاء علمی آنها و نیز بهبود كیفیت پروژهها تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت. از سوی دیگر در بسیادی از دانشگاههای معتبر، سوالاتی که در جلسه امتحان به دانشجویان داده میشود، همواره به عنوان دارائی دانشجویان تلقی شده و داشتن این سوالات حق مسلم دانشجویان شناخته میشود. ولی متاسفانه در ایران وضع بگونه دیگری است. معمولا ما شاهد جمع آوری سوالات پس از امتحان هستیم که اغلب با سخت گیری بسیار زیادی هم انجام میشود.

اساتیدی که به خود زحمت نمیدهند حتی به خاطر دانشجویان چند ساعتی را صرف تهیه سوال نمایند اغلب از این روش برای محفوظ ماندن چند سوالی که احتمالا مربوط به دوره دانشجویی خودشان میباشد استفاده میکنند.

از سوی دیگر همانطور كه گفته شد، حتی ادارات آموزش دانشگاههای ما نیز هیچ گونه بانك سوالی در اختیار ندارند. در این سایت سعی شده تا بصورت هرچند هم ابتدایی این بانك سوالات ارائه شود. و با ارسال نمونه سوالات توسط كاربران، روز به روز این بانك در حال تكمیل میباشد.

 

گندكاریهای عمرانی

شاید بهترین استاد تجربه است. اما تجربه كردن در رشته عمران ممكن است به بهای جان هزاران نفر تمام شود. در این بخش، یكسری از اشتباهاتی كه در زمینه مسائل مهندسی عمران در ساخت و ساز در سطح كشور اتفاق میافتد و نتایج اشتباهات مهندسان عمران است، به صورت تصویری به نمایش گذاشته میشود و اغلب تحلیلی نیز در كنار آنها ارائه میگردد.

 

 

محتویات بخش زلزله

بخش زلزله شامل زیر مجموعه های:

        آموزش مفاهیم زمین لرزه

        خطر زلزله در شهرهای ایران

        آمادگی و ایمنی در برابر زلزله

        مقالات مهندسی زلزله

        گزارش زلزله های ایران

        مدیریت بحران

        ادبیات و زلزله

        نمونه پروژه های پژوهشگاه زلزله

        گالری عكس زلزله

میباشد. با تشكیل سازمان غیردولتی "جمعیت كاهش خطرات زلزله ایران" وظیفه اطلاع رسانی عمومی درباره زلزله به سایت این جمعیت با آدرس www.EHRSI.com محول گردید و در نتیجه بخشهای آموزش عمومی "پایگاه تخصصی مهندسی عمران و زلزله" فقط با مطالب تخصصی مهندسی به روز رسانی میشود و مطالب در سطح عموم فقط در سایت جمعیت ارائه میگردند. در عین حال وظیفه پایگاه در جهت آموزشهای تخصصی مهندسی عمران و زلزله پررنگتر گردید. لذا بخشهای مقالات مهندسی زلزله و نمونه پروژه های پژوهشگاه زلزله به صورت تخصصی به ارائه مقالات در زمینه مهندسی زلزله میپردازد.

در بخش نمونه پروژههای پژوهشگاه، پروژههای دانشجویان این پژوهشگاه كه شامل سمینارها و نیز درسهای طراحی مقاوم سازه میشود كه در كنار نمونه سوالات این دروس ارائه گردیده است.

گالری عكس زلزله عكسهای زلزلههای مهم ایران از سال 1339 ( زلزله لار) تا زلزله زرند (1383) را پوشش دهد. و در حال تكمیل بوده و عكسهای زلزله های سایر كشورها نیز به این بخش اضافه خواهد شد.

 

مشكلات

همانطور كه گفته شد، سایت Vojoudi.com یك سایت شخصی است و هیچگونه فعالیت اقتصادی در آن انجام نمیپذیرد و كاملا غیر انتفاعی بوده و تمام پروژه ها و مطالب به صورت رایگان در آن ارائه میگردد. اما متاسفانه یا خوشبختانه به دلیل استقبال بسیار زیاد دانشجویان از پروژه ها و مطالب موجود و دریافت بسیار زیاد آنها، میزان ترنسفر سایت در ماه فروردین 1384 به 150 گیگابایت در ماه رسید.

به دلیل این میزان ترنسفر بالا، مجبور به انتقال سایت به یك سرور Linux جهت كاهش هزینه های سایت شدم و توانستم به این ترتیب هزینه ها را تقلیل دهم.

از سوی دیگر در جهت كنترل میزان دریافتها، دسترسی به برخی از فایلهای PDF كه حجم بالایی داشتند، توسط نام كاربری و كلمه عبور محدود گردید و ارائه كلمه كاربری فقط در قبال ارسال مطلب دانشجویان به سایت امكان پذیر شد. كه اعمال این محدودیتها با اهداف زیر صورت پذیرفت:

1- جلوی افرادی كه كل سایت را از طریق فایلهای دریافت سایت دریافت میكردند و ترافیك سنگینی را بر سایت اعمال مینمودند گرفته شود.

2- میزان دریافت از سایت به منظور كاهش هزینه های جاری سایت تحت كنترل در اید.

3- دانشجویان به ارائه مطالب خود در سایت تشویق شوند كه از این طریق هم كارهای دانشجوی معرفی میشود و هم دانشجویان قادر به استفاده از مطالب یكدیگر خواهند بود.

4- به دلیل قبول مطالب فقط به صورت دیجیتالی، دانشجویان به استفاده از كامپیوتر و پیشبرد سرعت تایپ خود تشویق خواهند شد.

5- با آشنایی دانشجویان از فعالیتهای دانشجویان در سایر دانشگاهها شكاف علمی بین دانشگاههای مختلف كاهش خواهد یافت

6- مطالب سایت روز به روز افزایش یافته و تبدیل به منبعی جامع برای دانشجویان و مهندسان عمران خواهد شد.

 

 


کلیه طراحی های این سایت توسط خودم انجام می پذیرد و میدانم که دست تنها نمیتوان کاری بدون عیب و کامل ارائه داد و مطمئن هستم که سایت خالی از مشکل و عیب نیست، لذا از شما بازدید کننده محترم و مهندس علاقه مند خواهشمندم که نظرات و پیشنهادات و احیانا اشکالات سایت را به من بگویید تا این گامی را که برای اطلاع رسانی برداشته ام  را بتوانم با قدرت و سلامت بیشتری پیش ببرم.

روز تولد سایت www.Vojoudi.com برابر با هشتم مهر سال 1381 (سالروز تولد خودم!) است. از آغاز تا کنون این سایت شاهد تغییرات بسیار زیادی بوده است كه میتوانید روند تكمیل و تغییرات این سایت را در قسمت روزشمار سایت مشاهده نمایید. در حال حاضر این سایت بر روی سروری با حجم 5000 مگابایت و حجم ترانسفر 300 گیگابایت قرار دارد. آمار بازدید از سایت نیز قابل مشاهده میباشد

تماس:

مهدی وجودی

پست الكترونیكی: Info@Vojoudi.com

 

عکس جشن فارغ التحصیلی در دانشکده فنی دانشگاه تهران، مهدی وجودی

 
 

تمام حقوق برای سایت Vojoudi.com محفوظ است - Info@Vojoudi.com