شما اینجا هستید: مهندسی زلزله و عمران > زلزله > آمادگی و ایمنی در زلزله > راهنمای عملی زنده ماندن در زلزله

 

بازگشت به صفحه زلزله

آمادگی و ایمنی در زلزله

قیل از زلزله چه کار کنیم؟

هنگام زلزله چه کارکنیم؟

بعد از زلزله چه کار کنیم؟

آگاهانه از زلزله بترسیم

چگونه با زلزله روبرو شویم

Email :

Info@Vojoudi.com

راهنمای عملی زنده ماندن در زلزله

  از همین امروز زلزله آینده ایران را تسلیت عرض میکنم 

با تشکر از مهندس سعیدی که یک دستور العمل قابل اجرا برای مقابله با زلزله ارائه نموده اند. این مطلب بجای مطالب ترجمه شده قبلی ارائه میشود. لطفا برای اطلاعات بیشتر به سایت جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران مراجعه نمایید


با دانایی دیگر برایمان زلزله بلا نخواهد بود !

 چگونه با زلزله روبرو شویم

 

 برای آنكه بتوانید با زلزله روبرو شوید میبایست هر آنچه در مورد زلزله نیاز دارید را بیاموزید آنگاه دیگر روبرو شدن با آن غیر ممكن نخواهد بود !

 

 برای مقابله با زلزله چگونه بسازیم :

 زلزله در كشورهای پیشرفته خصوصا درزمینه ساختمان كه درگیری نزدیكی هم با زلزله دارند ، همچون ژاپن و امریكا تقریبا مهار شده است ، آنان توانسته اند با بهینه سازی ساختمانهایشان و رعایت اصول ایمنی در ساخت و نظارت بر اجرا به نقطه ای برسند كه بگویند در كشور ما زلزله بلا نیست ، بنابراین در ابتدا به شما پیشنهاد میكنیم در بخش چگونه بسازیم سایت با اصول اولیه محاسبات، طراحی و ساخت و چگونگی نظارت ویژه برمراحل فوق آشنا شوید تا اگر در حال ساخت خانه ای برای خود هستید آنگونه بسازید كه پس از زلزله باز در منزل خود در كنار خانواده محترمتان صحیح وسالم باشید .

 چگونه آنچه را ساخته ایم را  ایمن سازی كنیم :

 الف - ایمن سازی سازه و بنا

 ایمن سازی یعنی مشخص نمودن نقاط ضعف یك ساختمان  در طراحی واجرا و رفع آن این كار با توجه به پیچیدگی و تخصصی بودن آن میبایست توسط نیرو هایی كه دارای تخصص ویژه زلزله هستند انجام بگیرد

 ممكن است شما اكنون در ساختمانی زندگی میكنید كه به تازگی به پایان رسیده و یا چند سالی از ساخت آن گذشته باشد ، برای چنین ساختمانهایی میتوانید از تخصصهای گروه ایمن سازی بهره ببرید ، كارشناسان این رشته قادرند پس از بازدید از ساختمان برای ایمن سازی منازل شما طرحهای مربوطه را ارائه كنند . برای آشنایی با نحوه عملكرد و مراكزی كه چنین خدماتی را ارائه میكنند به بخش ایمن سازی سایت http://ehrsi.com   مراجعه كنید.

  ب -  ایمن سازی دكوراسیون داخلی

 در صورتی كه منزل شما در برابر زلزله دوام بیاورد ، ممكن است لوازم و دكراسیون منزل موجب صدمه به اعضاء خانواده شما گردد پس ایمن سازی در داخل منزل را به همان اندازه سازه جدی بگیرید !

1- تمام تابلو ها را به دیوار مهار کنید و از نصب تابلو بالای مکان خواب خود و فرزندانتان خوداری کنید

۲-  کتابخانه . کمد لباس . ساعت دیواری ، کامپیوتر و هر چیزی که با سقوط آن موجب صدمه زدن به کودکتان میگردد را مهار و از مکان خواب او دور کنید

۳- تخت خواب را در کنار پنچره خصوصا پنجره های بدون پرده های کلفت قرار ندهید

4- میز توالت همسرتان را در مسیر خروج از اطاق قرار ندهید

5- نحوه قطع جریانهای آب و برق و شوفاژ و گاز را به اعضای خانواده آموزش دهید

 

برای قبل از زلزله به چه نیاز داریم؟

آشنایی با علائم زلزله

برای آشنایی كامل با علائم زلزله به بخش زلزله شناسی سایت http://ehrsi.com  كه مهندس وجودی زحمت آنرا میكشد مراجعه كنید اما اگر بخواهم به اختصار برایتان بگویم. حركتهای غیر طبیعی حیوانات خصوصا حیوانات خانگی همچون ماهی ، گربه و سگ كه احتمال نگهداری آنها توسط شما در منزل وجود دارد . دوم ایجاد بی دلیل حبابهای هوا بروی سطح آب در استخرها و حوض حیاط خانه، هیجان پرندگان به یكباره و سپس سكوت چند لحظه ای قبل از زلزله ، بالا آمدن آب  یا شفافتر یا بشدت گل آلود شدن یا تغییر دمای محسوس آب چاهها و........

 آغاز زلزله

 شاهدان زیادی پس از زلزله گفته اند كه با صدایی عجیب  روبرو شده اند بله این مطلب درست است در ابتدا صدای نامتعارفی شنیده میگردد (که در بخش آشنایی با علائم زلزله آن را توضیح خواهیم داد) و به سرعت لرزش های اولیه که معمولا با شدت بالا نیستند خواهند رسید و پس از آن موج اصلی با مدت زمان  چند ثانیه ای و پس از آن پس لرزه هایی با شدت پائین  و  اتمام زلزله !

عزیزان من گاهی این چند لحظه مابین مراحل زلزله چند دقیقه وحتی همچون بم چند ساعت است، بصورتی كه خود پیش لرزه ها را ما با زلزله اصلی اشتباه میگیریم ، بم در ساعات پایانی شب دو بارلرزیده بود اما عزیزان ما یا با بی توجه به آن در منازل خود خوابیدند و یا چند ساعتی را که سرمای بیرون به آنها امکان تحمل داده بود را در حیاطها ماندن و سپس به داخل باز گشته و خوابیدند ! .....

پس اول از همه اگر زلزله کوچکی را تجربه کردید فراموش نکنید که ممکن است موج اصلی در راه باشد مکان های امن خانه را که  برایتان در سایت http://ehrsi.com توضیح دادهایم را برای استراحت در نظر بگیرید . حتمابا هوشیاری بخوابید اگر امکان خوابیدن در حیاط را دارید به عنوان یک تفریح هم شده شبی را با عزیزانتان در حیاط  بیدار بمانید،البته توجه كنید كه از آوار دیوارهای حیاط و خود ساختمان ایمن باشید .

در بم جوانی آواره را به چایی که برای شام درست کرده بودم دعوت کردم ، چشمان قرمز او نشانه از دست دادن عزیزانش بود ، از خانواده او پرسیدم گفت تا صبح در ماشین خوابیدیم سردمان که شد به منزل بازگشتیم ، چون خوابم بهم خورده بود برای نماز صبح به حیاط رفتم تا وضو بگیرم که زلزله همه را با خود بردو من ماندم با وضو !

 

آشنایی با جعبه امداد ونجات زلزله

 شما میبایست با استفاده از یك جعبه فلزی محكم لوازم وتجهیزات لازم را برای پس از زلزله در حیاط منزل خود نگهداری كنید ، این جعبه میبایست در محلی مناسب نصب شود كه پس از زلزله در دسترس  باشد ، خلاصه ای از لوازم مورد نیاز را در لیست زیر برایتان گرد آوری كرده ایم  اما میبایست توجه داشته باشید كه هر كدام از این لوازم ذكر شده دارای چه كارائی هایی میتواند باشد . برای آشنایی با نحوه استفاده از آنها به بخش مدیریت بحران سایت http://ehrsi.com  مراجعه كنید و حتما برای  جعبه امداد خود یك كپی بگیرید و در جعبه امداد ونجات خود قرار دهید . لیست لوازم به شرح زیر میباشد :

 

کلاه ایمنی - کپسول آتش نشانی - چراغ قوه - آب معدنی حداقل یك بسته  - انواع كنسرو - چاقو - چنگال - قاشق - ناخن گیر - پتو - رادیو ترانزیستوری - یك بسته الكل جامد - یك نقشه شهر -لباس زیر كیف كمكهای اولیه با اضافه نمودن موارد( قرصهای مسکن - تب بر - کرمهای ضد قارچ و ضد عفونی کننده برای بانوان - کرم ضد آفتاب برای مناطق گرم - باند - مواد ضد عفونی کننده-کرم های ضد درد) - اگر كودك دارید لوازم كودك - چند متر نایلون با عرض شش متر حداقل برای ساخت یك چادر موقت - قلم وكاغذ - دیلم كوتاه - بیل دسته كوتاه - كلنگ - قرقره و طناب پنبه ای - یك شیشه الكل یا نفت - مقداری پول نقد -  اینه - فتوکپی از اسناد شخصی خودتان بنا بر تشخیص - سوت - شماره تلفنهای مورد نیاز خصوصا شماره تلفنهای بستگانتان  ومواردی كه ما فراموش كرده ایم و شما به ما یاداوری خواهید كرد !

نحوه عملكرد شما
 
 الف  : در حین زلزله
 
اگر شما از قبل مسیرهای خروج از ساختمان را در ذهن تكرار كرده باشید و با خانواده بصورت یك مانور چند بار خروج سریع از منزل را انجام داده باشید ، میتوانید با اولین لرزش برای خروج از منزل اقدام كنید . البته این  در صورتی امكان پذیر است كه شما در یك برج و یا آپارتمان بلند مرتبه نباشید ، البته شما هم كه در برج زندگی میكنید ، اگر زلزله ای ضعیف را تجربه كردید پس از پایان آن حتما از خانه بیرون بروید حتی اگر در طبقه صدم برج زندگی میكنید !

 نقاط امن: این نقاط میتوانند در صورتی كه شما فرصت خروج از منزل را نداشته باشید ، بداد شما برسند به طور مثال یك میز محكم فلزی یا نهار خوری، گوشه  های دیوارهای اصلی و چهار چوب در را میتوان از نقاط امن نامید ، این نقاط رامیتوانید با مطالعه بخش ایمن سازی سایت http://ehrsi.com  در منزلتان بیابید !

 ب  :  پس از پایان زلزله

 (1/ب) : ساختمان مسكونی شما در برابر زلزله مقاومت كرده است .

1-     برای شروع به حركت در منزل دقت كنید تا بعلت بریدگی پایتان  صدمه نبینید ، میتوانید بكمك ملافه و یا تكه ای از لباس خود از یك كتاب نازك كه بتوان به آن انحنا داد و یا یك مجله ، كفش بسازید .

2-     دقت به بوی گاز داشته باشید احتمال آتش سوزی بالاست !

3-     در حركت بسوی بیرون گروهی حركت نكنید شما ابتدا جلو بروید و بقیه خانواده تك تك به دنبال شما حركت كنند تا در صورت هرگونه احتمال ریزش همچون آسیب دیدگی دهانه چاهی كه در مسیر خروج شما طوقه آن ریزش نموده ، احتمال تخریب دهانه بعلت سنگینی حركت جمعی و سقوط در چاه برای خانواده كم گردد .

4-    اول خانواده را در خیابان رو بروی منزلتان اسكان بدهید سپس برای جمع آوری لوازم  مورد نیاز به داخل باز گردید چرا كه ممكن است زلزله دیگری با شدت بیشتر در راه باشد !

5-     با تشكیل هسته محلی در كوچه خود امكان تامین امنیت را برای خانواده خود بوجود بیاورید ( چند خانواده در كنار یكدیگر تشكیل هسته محلی را میدهند )

6-     اگر مجروحی را در زیر آوار پیدا میكنید حتما در هنگام بیرون آوردن او دقت كنید تا بر اثر فشار به ستون فقرات او در هنگام بیرون كشیدن ،  موجب شكستن مهره های كمر و فلج او بعلت قطع نخاع  نگردید .

 

(2/ب): ساختمان مسكونی شما در برابر زلزله مقاومت نكرده است  و شما در زیر آوار گرفتار شده اید .

اولا بجای انكه از همان اول شروع به فریاد زدن بكنید ببینید در چه وضعیت هستید. ایا هوا برای تنفس شما به مقدار كافی وجود دارد. در تاریكی مطلق در زیر اوار از صدا زدن به آرامی و یا سوت زدن و توجه به انعكاس صدا حجم فضای پیرامونتان برای شما مشخص خواهد شد، اگر حجم هوای شما كم است، جدا از سرو صدای بی خود و ایجاد هیجان مضاعف خود داری كنید هیجان شدید ، حركت سریع و فریاد زدن به سرعت اكسیژن شما را به پایان میبرد و بدنتان هم بعلت تعرق زیاد سریعا آب خود را از دست میدهد ، به دقت گوش بدهید تا صدا های پیرامون شما به شما اعلام كند كه كسی در نزدیكی شما بروی آوار حركت میكند ، اكنون اگر میتوانید فریاد بزنید اما توجه كنید فریاد پی در پی و باشدت بالا صدا و قدرت حنجره شمارا تحلیل میبرد پس با دقت عمل كنید . بقول راننده كامیونها ( تند نرو التماس نكن )

اگر امكان فریاد زدن بنا بر هر دلیلی نداری میتوانی با سوت زدن كمك بخواهی و اگر امكان انرا هم نداری از روش ضربه زدن استفاده كن دستان و پاها را در صورت امكان به اشیا كنارشان بشرط عدم ریزش بیشتر اوار بزن این صدا ها بشرط سكوت در بیرون قابل شنیدن هستند بس دقت كن صداهای ارام ترا در صورتی خواهند شنید كه ترا  توسط ابزار زنده یابی پیدا كرده باشن والا در شلوغی و ازدحام از صداهای ارام كاری بر نمی اید پس بهتر است در زمان سكوت در خارج از ضربه های ارام كمك بگیرد

البته زمان ارامش بیرون نشان دهنده رسیدن شب است و این زمانی است كه گروه های زنده یاب در سكوت شب با روش اعلام حضور به مدت یك دقیقه و سكوت پس از ندا به مدت چهار دقیقه بدنبال علائمی همچون صداهای ضربه ای و ناله ها هستند( البته اگر دوره های زنده یابی جمعیت كاهش خطرات زلزله را دیده باشند ).

و اما بخش دوم استقامت در زیر اوار بخش روحیه است و حفظ و تقویت آن

۱- ایمان به خدا از واجبات است ودعا بیشترین كمك ! اگر دعایی زیبا بلدی كه خوشا به حالت اگر بلد نیستی تجربه ای را با ذكر گفتن آغاز كن ذكر یعنی تكرار یكی از اسماع الهی با حضور قلب .  من نام رحمان و رحیم خدا را پیشنهاد میكنم میتوانی با تكرار ذكر ( یا رحمان و یا رحیم ) تمركز خودت را بر رحمت خداوند قرار دهی مطمئن باش فوق العاده است من تجربه انرا دارم .

۲-به یاد اوردن خاطرات خوب زندگی از كودكی تا بزرگی هم فوق العاده است هم زمان را میكشد و هم ترا به استقامت بیشتر برای تجربه های زیبای بعدی وادر میسازد

۳-قابل توجه دوستان اهل عرفان از ایرانی تا سرخپوستی ( مراقبه  - مدیتیشن - تمركز - ذكر و........... ) یادتون نره

۴- در ارمنستان شوروی پدری به پسر ده ساله اش قول داده بود كه همیشه به كمك او بیایدو در بدترین شرایط او را نجات دهد این قول ، انچنان ایمانی در كودك بوجود اورده بود كه همكلاسیهایش را هم در زیر اوار دلداری میداد كه پدرم ما را نجات میدهد او به من قول داده و حتما خواهد امد و البته آن پدر شیر مرد به تنهایی و پس از شش ساعت اوار برداری از روی كلاس پسرش او را به همراه دوستانش نجات میدهد . شما هم اینكار را میتوانید تجربه كنید حتی با بچه های گروه امداد ونجات خودتان بهم قول بدهید كه تا همدیگر را زنده و یا مرده از زیر آوار در نیاورده اید از شهر خارج نشوید نتیجه آن واقعا جالب است .

 ممکن است مکانی که شما در ان گیر افتاده اید فضای داری حجم مناسبی باشد مثلا در زیر یک قطعه سقف بتنی گیر افتاده باشید یا در زیر یک تخت فلزی و یا مشابه آن . همانند جوانی که در داخل کمد در بم زنده مانده بود حتما توضیح ان را در روزنامه ها خوانده اید .

شما میتوانید از هر سه روش تقاضای امدادی که قبلا برایتان نوشته ام استفاده کنید اما یک نکته را فراموش نکنید همین که خداوند شما را در زیر یک سقف بتنی با فضای قابل توجه قرار داده یعنی لطف الهی نصیب شما شده است و امکان نجات شما درصد بالایی را پیدا کرده است بنابراین اول خدا را شکر کنید و بعد قدر این لطف را با رعایت نکات زیر بدانید. من قول میدهم اگر شما تا روز سوم زنده بمانید اعضاء جمعیت كاهش خطرات زلزله شما را پیدا خواهد کرد . ( چون ما پدر امدادگران خارجی را با ارائه یک برنامه مدون وصحیح جستجو و باز خواست از عملکردشان با انتشار خبر نامه داخلی امدادگران خارجی که هر شب در اختیار تمامی گروه های امدادی قرار میگیرد در خواهیم آورد  تا از تجهیزات قیمتی خود حداکثر بهره برداری و بهره بری را داشته باشند و کار نکرده پز همیاری و زحمت کشیدن ندهند )

۱- از انجام حرکتهایی که موجب ریزش اوار میشود خوداری کنید اگر در زیر آوار سنگین باشید که مطمئنا کاری بیهوده است و اگر در سطح باشید میتوانید پس از دو روز که  نا امید از کمک شده اید ریسک اینکار را که بسیار بالاست را قبول کنید .

۲- از اکسیژن موجود با پائین اوردن حرکت و ارامش بخشیدن به خود حداکثر استفاده راببرید

۳-بیشتر گوش دهیدو کمتر صدا کنید و تا صدای مثبتی از بیرون نشنیدید از سرو صدای بیجا خود داری کنید چون شما حداقل تا سه روز براثر تشنگی نخواهید مرد و تا هفت روز غذا نخوردن را میتوانید با هوشیاری تحمل کنید

۴- حرکت بیجا موجب تعرق و از دست دادن آب بدن میشود پس مواظب باشید

۵-اگر در فضای پیرامونتان مکانی را امن تر از بقیه جاها میبینید سرتان را در آن محل قرار دهید و یا حداقل سرتان را بسمت شکم برده و بصورت جنین قرار بگیرید این حالت امکان محافظت از سر شما را بیشتر میکند  توجه داشته باشید با توجه به ازدحام تماشاچیان عملیات امداد ونجات که متاسفانه بروی اوار به تماشا می ایستند امکان ریزش مجدد بروی شما همیشه هست           

۶-وقتی قرار است در شرایط سخت زنده بمانید بدانید اگر نکته ای موجب ازار و در نتیجه عصبی شدن شما بشود مطمئن باشید به سرعت به مرز ناامیدی و رها کردن مقاومت میروید این را گفتم تا به عرق سوز شدن بدنتان و نیز التهاب پوستتان بر اثر تماس با ادرارتان توجه کافی کنید این مشکلات بطور غیر مستقیم بر سرنوشت شما تاثیر میگذارند

۷- به رطوبت خاکهای اطرافتان دقت کنید احتمال شکستگی لوله های آب منزلتان همواره وجود دارد اگر به جریان ابی دسترسی پیدا کردید بدون هیچ شکی تا انجا که امکان دارد اب بنوشید چون ابهای لوله های آب به سرعت با توجه به شکستگی های لوله در سطح

 

 
 

تمام حقوق برای سایت Vojoudi.com محفوظ است - Info@Vojoudi.com