شما اینجا هستید: مهندسی زلزله و عمران > مهندسی عمران > برج مخابراتی میلاد > گزارش شرق از كج شدن برج میلاد

 
بازگشت به صفحه مهندسی عمران

بازگشت به صفحه برج میلاد

برج میلاد در آستانه سقوط

Email: Info@Vojoudi.com

توضیح

جدیدا مقاله ای در روزنامه شرق مبنی بر كج شدن این برج به چاپ رسید. من فعلا اطلاع دقیقی از واقعیت ندارم، و فقط این مطلب را جهت اطلاع داشته باشید تا به زودی مطالب مهندسی این زمینه را ارائه نماییم.

گزارش روزنامه شرق از كج شدن برج میلاد

 

ژ

منبع مطلب از روزنامه شرق:  برج میلاد در آستانه سقوط

آسمان خراش خم شد

برج میلاد در آستانه سقوط

برج مخابراتي تهران

شرق: گزارش هاى غیررسمى حاكى از این است كه پى برج میلاد تهران نشست كرده و در زمین فرو رفته است. گفته مى شود كه حركت رو به پایین برج با چند درجه گردش همراه بوده به این معنى كه برج همزمان در حین پایین رفتن، حركت گردشى نیز دارد و مشخص نیست كه به كدام سمت سقوط خواهد كرد.هنوز علت این رویداد مشخص نشده ولى احتمال مى رود سیلاب ناشى از باران چند روز قبل كه به علت گرفتگى كانال ها سرگردان بود و سرانجام در شرق به زمین فرو رفت، اكنون از غرب تهران بالا آمده و باعث سست شدن خاك برج میلاد و یا آسیب رسیدن به پى آن شده است. یكى از كارشناسان شهردارى درباره خطرات احتمالى سقوط برج میلاد در گفت وگو با شرق ضمن بیان این كه در جبهه هاى جنوبى و غربى برج میلاد چیزى وجود ندارد، گفت: در شرق برج میلاد خیابان پارك پردیسان واقع شده است. ولى مهم ترین مسئله واقع شدن بزرگراه همت در جبهه شمالى برج است. وى با اشاره به این كه اگر برج از پى سقوط كند به بزرگراه همت نمى رسد، گفت: لرزش ناشى از سقوط برج چندین ریشتر زمین لرزه ایجاد مى كند كه ما نگران آن هستیم. این مهندس شهردارى كه خواست نامش فاش نشود ادامه داد: در حال حاضر نگرانى اصلى متوجه ساختمان سازمان انتقال خون است كه به هنگام وقوع زمین لرزه آسیب مى بیند یا نه. یك مقام مسئول در سازمان انتقال خون در پاسخ به این پرسش شرق كه ایا این ساختمان تاكنون تخلیه شده است یا نه، پاسخ داد: اكنون كارشناسان مشغول بررسى اوضاع هستند. درست است كه این ساختمان روى تپه ساخته شده، ولى نباید فراموش كنیم كه این ساختمان بانك خون كشور است و نمى توان فعالیت آن را به خاطر احتمال سقوط برجى كه چند كیلومتر دورتر است متوقف كنیم. وى تأكید كرد كه سازمان انتقال خون تا اعلام گزارش شهردارى منتظر مى ماند و هیچ اقدامى نخواهد كرد.
احتمال فاجعه ترافیكى در تهران
یكى از كارشناسان سازمان حمل و نقل و ترافیك تهران درباره وضعیت ترافیكى تهران پس از سقوط احتمالى برج گفت: همت همینطورى در حالت عادى هم یك فاجعه است، اما اگر پل این بزرگراه كه از روى اتوبان چمران عبور مى كند بر اثر لرزش زمین آسیب ببیند، فاجعه دیگرى رخ خواهد داد. خودروهایى كه قصد دارند به پونك، شهرك غرب، گیشا و امیرآباد بروند دچار مشكل مى شوند. مناطق پونك، شهرك غرب، گیشا و امیرآباد هم همیشه شلوغ هستند. با توجه به روزهاى پایان سال و ترافیك بیش از حد معابر شهر به محض بروز حادثه اى براى اتوبان همت، تنها ۱۰ دقیقه بعد ترافیك تمام شهر را فرا مى گیرد.
یك پاسخ جنجالى
در حالى كه مسئولین از صحبت كردن درباره وضعیت برج میلاد تهران سكوت اختیار كرده اند، منابع غیررسمى بحث هاى مختلفى را مطرح كرده اند. برخى از كارشناسان هشدار داده اند كه پس از سقوط برج، قطعات خرد شده آن مانند تركش به اطراف پخش مى شود. یكى از مهندسان طراح این بنا در گفت وگو با شرق ضمن رد نكردن احتمال سقوط برج گفت: به دلیل علمى و اصولى بودن آرماتوربندى و بتون ریزى، برج میلاد بسیار محكم و مقاوم است و اگر سقوط كند تكه تكه نمى شود. وى فرضیه جدید را مطرح كرد و گفت: اگر یك میله آهنى را عمودى روى زمین بگذارید و آن را رها كنید، میله پس از برخورد با زمین دوباره بلند مى شود. همین اتفاق براى برج مى افتد. به گفته وى ممكن است بر اثر اینرسى ناشى از برخورد شدید برج میلاد با زمین، دوباره بلند شود و جاى دیگرى بر روى زمین بیفتد. ولى كجا مى افتد، كسى نمى داند.
وحشت عمومى
در حالى كه انتظار مى رفت وحشت عمومى ایجاد شود و مانند زمانى كه آتشفشان در حال فوران است و مردم شهر را تخلیه مى كنند اهالى گیشا هم فرار كنند، این اتفاق نیفتاد و قیمت ملك و زمین نیز در این محدوده هیچ تغییرى نكرده است. علت این امر درگیر بودن مردم با عید نوروز و تعطیلات یك ماهه است. مى توان گفت كسى به افتادن یا نیفتادن برج اهمیتى نمى دهد.
بازتاب حادثه در دنیا
حادثه رخ داده براى برج میلاد تهران بار دیگر ایران را در ردیف سوژه هاى دسته اول اخبار دنیا قرار داد. شبكه هاى خبرى ایتالیا در حالى كه تصاویر برج میلاد را نمایش مى دادند از برج میلاد به عنوان برادر دوقلوى برج پیزا نام بردند و پرسیدند: ایا این برادر دوقلوى تازه زنده مى ماند؟! شبكه ZDF آلمان این حادثه را جالب ترین رویداد خبرى خاورمیانه پس از اخبار عراق توصیف كرد. شبكه خبرى Reuters نیز خبر داد كه شهردار تهران گفته است اگر برج میلاد مانند برج پیزا براى همیشه كج باقى بماند، این برج از پرداخت عوارض شهردارى معاف خواهد شد. در این میان یكى از شبكه هاى ماهواره اى فارسى زبان علت كج شدن برج میلاد را وجود تأسیسات هسته اى ایران در زیر برج میلاد و تركیدگى لوله ها و نفوذ آب اورانیوم به خاك برج عنوان كرده است. ولى جالب ترین خبر را شبكه العالم پخش كرد. یكى از مدیران مؤسسه نشنال جئوگرافیك در گفت وگوى تلفنى با این شبكه مدعى شده طبق محاسبات این مؤسسه، برج میلاد اگر با زمین برخورد كند دوباره بلند مى شود و در تپه هاى عباس آباد، دقیقاً بر روى ساختمان جدید كتابخانه ملى سقوط خواهد كرد.

 

 
 

تمام حقوق برای سایت Vojoudi.com محفوظ است - Info@Vojoudi.com