شما اینجا هستید: مهندسی زلزله و عمران > مهندسی عمران آموزش مهندسی عمران > درباره مجموعه آموزشی عمران

پیوندهـــــــا

بازگشت به صفحه اصلی سایت

بازگشت به مهندسی عمران

بازگشت به مجموعه آموزش مهندسی عمران

درباره مجموعه

گزارش آزمایشگاه

پروژه های محاسباتی

پروژه های تحقیقاتی

نمونه سولات

تمرینات کلاسی

زبان تخصصی

گزارشهای كارآموزی

دروس عمومی

لطفا مطالب خود را به آدرس زیر ارسال نمایید: Info@Vojoudi.com 

 

توجه

فایلهای پروژهها و گزارش آزمایشگاهها فاقد امکان چاپ و تغییر میباشند. لطفا از درخواست فایلهای قابل چاپ خودداری نمایید.

 

توجه

برای مشاهده فایلها سعی نمایید از آخرین نگارش Acrobat reader و بالای 7 استفاده کنید. برای دریافت این فایل میتوانید به سایت Acrobat.com مراجعه نمایید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درباره مجموعه آموزشی عمران

 

تاریخچه

در دوره کارشناسی که در دانشکده فنی دانشگاه تهران بودم، ابتدا با توجه به علاقه زیادی که به تایپ و تحویل پروژه ها و گزارش کارها بصورت تایپ شده داشتم تقریبا کلیه پروژه ها را بصورت تایپ شده آماده و تحویل میدادم، کم کم متوجه شدم که با این کار مجموعه نسبتا قابل توجهی در باره مهندسی عمران گردآوری شده که کلیه آنها بصورت تابپ شده میباشد. لذا تصمیم جدی گرفتم تا این اطلاعاتم را کاملتر و جامعتر نمایم و آن را در اختیار سایر دوستانم قرار دهم. شروع به تایپ و جمع آوری نمونه سوالات و سایر مطالب مرتبط نمودم. ولی با توجه به مشغله زیاد و کمبود وقت امکان تایپ همه مطالبی که جمع آوری نموده بودم را پیدا نکردم و تصمیم گرفتم که مطالب را همان اندازه که موفق به تایپ آن شده بودم منتشر نمایم. ابتدا مطالب را در اول سال 1382 بصورت سی دی منتشر نمودم و در نهایت در نیمه اول همان سال تصمیم به ارائه کلیه مطالب در سایتم گرفتم.

با وجود تلاش زیادی که در این راه انجام دادیم و دوستانم آقای مهدی چینی و محمد هادی جلیلی نیز در این زمینه یاریم نمودند ولی باز هم موفق به ارائه همه آنچه که جمع آوری نموده بودیم نشدیم. و خیلی از مطالب و نمونه سوالات بصورت چند زونکن دست نخورده باقی مانده است که با توجه به وضعیت فعلی به هیچ عنوان فکر نمیکنم کوچکترین فرصتی برای ارائه الکترونیکی آنها بدست آورم.

بهر حال ما گام اول را در این را برداشتیم، به امید اینکه سایر دوستان چه در دانشکده فنی و چه در سایر دانشگاهها این راه را ادامه دهند تا بتوانیم روزبه روز مجموعه ای بهتر و کاملتر در زمینه آموزش الکترونیکی دروس عمران داشته باشیم.

 

چند نکته ضروری :

  • هیچ گونه تضمینی برای صحت این مطالب وجود ندارد و ریسک استفاده از این اطلاعات فقط بر عهده استفاده کننده آنها مبباشد.

  • این مطالب فقط با هدف آموزشی ارائه میشود و مسئولیت هرگونه استفاده غیر صحیح از آن متوجه فرد استفاده کننده است و این سایت هیچ مسئولیتی در این باره ندارد.

  •  احتمالا در متون حاضر علاوه بر اشتباهات علمی و محاسباتی، اشتباهات ویرایشی و املائی نیز وجود دارد که اغلب بدلیل عدم ویرایش دوباره متنها میباشد. لذا از همین الان درباره این موضوع پوزش میطلبم و امیدوارم با تذکرات شما عزیزان این مشکلات رفع شود.

پروژه ها :

بدون شک هر دانشجوی مهندسی عمران پس از اتمام پروژهای خود میتواند ادعای مهندس بودن نماید. برخی از دروس اصولا بصورت پروژه هستند مانند پروژه سازه های فولادی و برخی دیگر شامل یک پروژه ضمنی نیز میباشند. بسیاری از دروس پس از انجام پروژه های آنها معنی پیدا میکنند و لذا دانشجویان باید حداکثر تلاش خود را برای انجام هرچه بهتر پروژه ها باید انجام دهند.

در بازبینی انجام شده در بخش پروژه ها، پروژه ها به دو بخش محاسباتی و تحقیقاتی تقسیم بندی شد.

 

 

گزارش آزمایشگاهها :

 آزمایشگاهها در مهندسی عمران از اهمیت بسزایی برخوردارند و با وجود اینکه قبول داریم که برخی از آنها (مانند مطالب و موضوعات آزمایشگاه 2 مربوط به الکتریسیته ) کاملا بدرد نخور میباشد ولی برخی از آرمایشگاهها مانند آزمایشگاه خاک و مصالح ساختمانی شامل مطالب حیاتی و مهم برای این رشته است که داشنجویان باید تلاش هر چه بیشتری را برای یادگیری مطالب آن بعمل آورند.

لازم به ذکر است که برخی از گزارش آزمایشگاههای موجود در این سایت شامل فایلهای محاسباتی Excel نیر میباشند که بدلیل برخی مشکلات و احتمالا بد آموزی ها فعلا آن را در سایت قرار نمیدهم.

 

سولات امتحانی :

بدون شک سولات امتحانی یکی از انگیزه های اصلی من برای جمع آوری این مجموعه بود. در بسیاری از دانشگاهها (اصولا خارج ایران) هر دانشکده ای برای خود بانک سول دارد که حاوی سوالات امتحانات برگزار شده میباشد و هر دانشجویی میتواند براحتی به این بانک دسترسی داشته باشد.

پس ما مجبوریم خود دست به کار شویم و رسم سوال حق داشجو را جاری نماییم برخی از سوالاتی که در این مجموعه میبینید بعد از امتحان بازنویسی شده است. لذا برای تکمیل این قسمت به کمک شما دانشجویان نیازمندیم و امیدواریم که بزودی کاملتریم بانک سولات مهندسی عمران در ایران را داشته باشیم. لطفا نمونه سولات خود را مربوط به هر دانشکده و هر دانشگاهی که باشد ارسال نمایید تا وارد این مجموعه شود. لطفا توجه فرمائید که در حال حاضر فقط نمونه سولات مربوط به دانشکده فنی در این قسمت وجود دارد.

 

تمرینات :

قسمت کوچکی نیز تحت عنوان تمرینات ارائه شده است که احتمالا بیش از دانشجویان، قابل توجه اساتید و نیز دانشجویانی که در زمینه حل تمرین فعالیت میکنند خواهد بود. این قسمت نیز به نظر من راه زیادی برای تکمیل شدن دارد و تکمیل آن نیز نیاز به راهنمایی و ارائه مطلب از سوی شما دانشجویان محترم است. پس مطالب خود را دریغ ننمایید.

 

برگه سوال، حق مسلم دانشجو

در بسیادی از دانشگاههای معتبر، سوالاتی که در جلسه امتحان به دانشجویان داده میشود، همواره به عنوان دارائی خود دانشجویان تلقی شده و داشتن این سوالات حق مسلم دانشجویان شناخته میشود. ولی متاسفانه در ایران وضع بگونه دیگری است. معمولا ما شاهد جمع شدن سوالات پس از امتحان هستیم که اغلب با سخت گیری بسیار زیادی هم انجام میشود. ایا تا بحال اندیشیده ایم که این عمل معنایی جز کم کاری اساتید ندارد؟

اساتیدی که بخود زحمت نمیدهند حتی بخاطر دانشجویان چند ساعتی را صرف تهیه سوال نمایند اغلب از این روش برای محفوظ ماندن چند سوالی که احتمالا مربوط به دوره دانشجویی خودشان میباشد استفاده میکنند.

وظیفه دانشجو

ذکر این نکته ضروری است که دانشجویان محترم توجه داشته باشند، با انتشار این مطالب کار آنها بیش از پیش سخت خواهد شد، چرا که قبلا هم به صورت غیر رسمی مطالبی را از دوستان سال بالایی تهیه میکردیم و با کمک آنها پـروژه ها و گزارش آزمایشگاهها را انجام میدادیم! ولی با وجود این مطالب بصورت مدون، مــنبعی نیز در دست اساتید قرار گرفته  و ملاکی برای مقایسه آنها،  ایجاد شده است...لــــذا با پیشبینی این موارد، احساس می‏کنیم که برایـــند کلی در جهت مثبت و پیشرفت علمی دانــــــــــــــــشـجویان باشد.

تشــــــکر

     با تشکر فراوان از دوستان عزیزم مهندس مهدی چینی و هادی جلیلی که همکاران من در تهیه متون و جمع آوری مطالب بودند.

     با تشکر ویژه از مهندس امیر بنکدار بخاطر مطالب بسیار ارزشمندشان

   با تشکر از راهنماییهای بی دریغ  آقای دکتر بنی هاشمی و آقای دکتر معماریان که با تجربیات فراوان خود در زمینه آموزش راه دور مشوقی برای برداشتن گامهای بعدی بودند.

     و با تشکر فراوان از مهندس میرعلیرضا مهنا (کانون فارغ التحصیلان) بخاطر راهنماییهای شایسته‏شان.

 

 

کلیه حقوق برای سایت Vojoudi.com محفوظ است. Civil@Vojoudi.com